Dietetyk radzi: odpowiedzi na Wasze pytania cz.II

20:14 Codzienność nasza 0 Comments

Dominika Pawluk Dietetyk Kliniczny udzieliła odpowiedzi na Wasze pytania, które nadsyłaliście w ostatnim czasie. Pytania publikuje w oryginale (bez jakichkolwiek zmian).


1. Od stycznia zaczęłam biegać i zastanawiam się co powinnam jeść przed treningiem i po treningu? Proszę o przykładowe menu.

2. Czy przed i po treningu powinno się coś zjeść? 

1. i .2 ( pytania są w zasadzie te same). Zarówno przed jak i po treningu powinno zjeść się posiłek.Przed intensywnym wysiłkiem fizycznym polecałabym produkty o niskim indeksie glikemicznym. Tylko w ten sposób dostarczymy organizmowi potrzebnej energii do wykonywania ćwiczeń. Po treningu polecałabym łatwo przyswajalne węglowodany i chude białko, by szybko uzupełnić niedobory glikogenu w mięśniach i przyspieszyć ich regenerację.

Można zjeść kubek jogurtu naturalnego z dodatkiem orzechów (włoskich, laskowych, nerkowca czy pistacji), których indeks glikemiczny wynosi 15, oraz szklankę truskawek, malin, jeżyn lub innych owoców leśnych, których IG = 25. Należy jednak pamiętać, że orzechy są dość kaloryczne (ok. 600 kcal w 100 g), dlatego już jedna garść tych bakalii dostarczy ciału potrzebnej energii.

3. Moje dziecko ma 10 miesięcy i zastanawiam się czy nadal muszę dziecku miksować zupki? Czy może już przyjmować troszkę większe kawałeczki, w sensie że już nie zmiksowane. Pozdrawiam.Agnieszka

Do diety maluszka można włączyć utarte owoce i warzywa( marchewka, jabłko z dodatkiem banana) Dziecko już jest na " tyle duże" by jeść nie tylko przeciery czy miksowane zupki ale też owoce tarte.

4. Proszę o odpowiedz na kilka pytań:

- od jakiegoś czasu ćwiczę w domu jednak dalej nie mam takiej formy jak bym chciała, czy oznacza to ze za mało ćwiczę czy źle jem? Proszę o pomoc
- jaką dietę powinnam stosować?
- czy koktajle pomogą mi zrzucić kilka kilo? Kiedy je pić? Jakie są najlepsze.
- czy batony musli są dobre przed treningiem? Z góry dziękuje za odpowiedz.

Każdy organizm jest inny i potrzebuje mniej lub więcej czasu by się zaadaptować do nowej sytuacji . Trzeba dać sobie czas. Forma zależy od wielu czynników m.in. od rodzajów ćwiczeń, metabolizmu czy stopnia nawodnienia organizmu . W tym wypadku polecałabym regularne posiłki, dobre nawodnienie organizmu (po treningu można wypić wodę z miodem, szczyptą soli i sokiem z cytryny taki naturalny napój uzupełniający elektrolity), posiłki o niskiej zawartości tłuszczu ( bez zbędnego smażenia). A po wprowadzeniu tych zmian zalecałabym obserwacje i reakcje organizmu na ćwiczenia . Jeżeli nasz metabolizm jest w normie to średnio powinniśmy tracić od 0,5 do 1,5 kg tygodniowo. Jeżeli ten spadek jest większy to nie jest to dobre, ponieważ strata tkanki tłuszczowej jest zbyt duża i w przyszłości może wystąpić efekt jo-jo.
Jeżeli chodzi o dietę to dieta normo-lub nisko energetyczna ponieważ nie wiem jakie ma Pani parametry atropometryczne. Z diety wyłączyłabym produkty wysoko przetworzone, napoje gazowane,słodycze . Dobrym nawykiem jest regularne picie wody od 1,5 do 2l dziennie małymi łyczkami przez cały dzień.
Koktajle zawierają minimalną ilość tłuszczu, który jest najbardziej kalorycznym składnikiem pożywienia , dostarczają za to ogromną ilość witamin, mikroelementów, przeciwutleniaczy oraz błonnika. Spożywając koktajle, które będą odpowiednio przygotowane, z dodatkiem przyprawy, podkręcimy swój metabolizm oraz przyspieszymy chudnięcie. Trzeba jednak pamiętać, że koktajl to nie wszystko. I bez odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej nic nie zdziałamy.
Co do batonów to zamiast nich proponuje zjeść po prostu garść orzechów z jogurtem naturalnym, lub wymieszać banana z płatkami owsianymi i mlekiem.

5. Słyszałam, że podczas biegania wypłukują się elektrolity i że powinno się je uzupełniać?.Czy to prawda i jak je uzupełniać. Co stosować?

Tak, w czasie treningu nasz organizm traci niezbędne elektrolity, by je uzupełnić po treningu można wypić wodę letnią z łyżeczką miodu, szczyptą soli i sokiem z cytryny. W ten sposób uzupełnimy elektrolity w sposób naturalny,  łatwo przyswajalny dla naszego organizmu.


Właśnie zakończyliśmy cykl pytań do dietetyka. Ze swojej strony bardzo dziękuję Dominice za udział w projekcie, a Wam za nadesłane pytania :)






0 komentarze: