Zachęć Swoje Dziecko Do Mycia Zębów!

19:00 Codzienność nasza 3 Comments

I my przyłączamy się do akcji  "Zachęć swoje dziecko do mycia zębów" w ramach której na swoim blogu podzielę się z Wami informacjami jak zadbać o higienę jamy ustnej u naszego malucha:)) 
W związku z tą akcją otrzymałam świetny poradnik na temat prawidłowego dbania o jamę ustną u naszych dzieci.Chciałabym abyśmy wzajemnie przekazały sobie najlepsze sposoby na zachęcanie naszych pociech do mycia ząbków. Uważam, że jest to bardzo ważny temat, dlatego szczerze zachęcam Was do dyskusji ponieważ nie jeden rodzic chciałby wiedzieć jak Wy zachęcacie swoje dzieci do mycia zębów. Czy może macie swoje sprawdzone sposoby na to by Wasze dziecko codziennie myło swoje ząbki? Może śpiewacie razem piosenkę:

,,Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda. 
Myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje ten ma kłopoty,
Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć. 

Szczotko, szczotko, hej szczoteczko, ooo
Zatańcz ze mną, tak w kółeczko, ooo
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo, ooo 
Po jedzeniu, kręć się żwawo, ooo 
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo, ooo 
Po jedzeniu kręć się za żwawo, ooo. 

Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć"( Fasolki - ,,Szczotka, pasta, kubek")

Moja 2 letnia córka sama sięga po szczoteczkę i pastę do mycia zębów, dlatego my nie mamy z tym problemów - staramy się aby córka razem z nami myła zęby. Jednak patrząc na przerażające statystyki uważam, iż takie akcje są bardzo ale to bardzo potrzebne, dlatego i my do niej dołączyliśmy!!! :))Dlaczego należy czyścić zęby dzieciom?

Płytka nazębna oraz resztki pokarmowe gromadzą się na dziąsłach oraz zębach dziecka w takim samym stopniu jak u osób dorosłych. Kiedy płytka nie będzie usuwana może wystąpić zapalenie dziąseł oraz próchnica w zębach mlecznych.

Pielęgnacja zębów zaczyna się już od dziąseł.

Najważniejszym zadaniem dla rodziców dzięki czemu zęby Waszych dzieci będą zdrowe i piękne jest pielęgnacja jamy ustnej i zębów – od momentu urodzenia dziecka!
Pamiętajcie aby regularnie oglądać jamę ustną Waszego jeszcze bezzębnego dziecka. Zaskoczy Was jak wiele zmian w niej zachodzi.
Masujcie dziąsła i oczyszczajcie je jałowym gazikiem przynajmniej dwa razy dziennie. Bezwzględnie należy przemywać dziąsła po ostatnim wieczornym karmieniu. Dziecko przyzwyczai się do pielęgnacji jamy ustnej, a Wy drodzy Rodzice zaobserwujecie jak z miękkiego wyrostka zębowego powstanie twarda listewka zębowa z której później wyrzną się zęby mleczne!

Pierwszy ząbek :))

Pierwsze ząbki można czyści na kilka sposobów i to bez względu na wiek, w którym się pojawiają.
Początkowo, gdy mamy tylko ledwo widoczne siekacze nadal możemy je tylko wycierać jałowym gazikiem, aby nie sprawiać dziecku bólu, ponieważ w fazie wyżynania dziąsła mogą by bardziej wrażliwe i obolałe. Możemy też użyć gryzako szczoteczki która nie tylko umyje ząbki ale również załagodzi ból ząbkowania. Na gryzako szczoteczke możemy nałożyć odrobinę pasty do zębów (patrz. Pasta do zębów – na co zwrócić uwagę) lub włożyć ją na chwilę do lodówki, zimny produkt zadziała łagodząco na obolałe dziąsła.

Pamiętajmy wybierając gryzak, zwróć szczególną uwagę na tworzywo z jakiego został wykonany. Polecamy gryzaki wykonane w 100% z silikonu bez żadnych dodatków wykonanych z innego tworzywa, (dzieci najczęściej „zagryzają” miejsca najtwardsze, które jeszcze bardziej podrażniają obolałe dziąsła)

3 komentarze:

 1. Dokładnie, takie akcje powinny być nagłaśniane.

  OdpowiedzUsuń
 2. My myjemy zęby całą rodzinką przy aplikacji Aquafresh :)
  Świetna zabawa! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuje za komentarz - już niedługo kolejne posty z cyklu ZACHĘĆ SWOJE DZIECKO DO MYCIA ZĘBÓW.

  OdpowiedzUsuń